Jernbanegade 1A og 1B, 9800 Hjørring
Facadestærk udlejningsejendom v/gågaden og Mammutpladsen (stor, offentlig p-plads)
Ejendommen er beliggende centralt i Hjørring midtby på sivegade direkte op til gågaden og i umiddelbar nærhed af Springvandspladsen, Banegårdspladsen, Metropol m.v. Gadebilledet er præget af bl.a. detailhandelsbutikker, servicevirksomheder, frisører, restaurationer, diskoteker, caféer, frisører, liberale erhverv m.v.
Der forefindes særdeles gode parkeringsmuligheder i forbindelse med lejemålet. Blandt andet er den store, offentlige parkeringsplads på Mammutpladsen beliggende som nabo til ejendommen.
Erhvervsdelen har igennem mange år været anvendt til slagterforretning (siden 1960´erne). I marts 2011 overtog Slagter Krabbe forretningen. Se mere på
www.slagterkrabbe.dk.
Både udlejer og lejer har i 2011 foretaget store investeringer i erhvervslejemålet, der således fremstår nyistandsat og nyindrettet både indvendigt og udvendigt.
Forretningen er indrettet med butikslokale samt skærestue, pølsemageri, kølerum, fryserum samt velfærdsarealer med henholdsvis personalerum og toilet.
På ejendommens 1. sal er der en beboelseslejlighed på ca. 109 m². Lejligheden fremtræder i flot stand med bl.a. pænt badeværelse og køkken samt i øvrigt med dejlige lyse rum.
Generelt fremtræder ejendommen i flot og vel vedligeholdt stand.
Lejeindtægten er pr. 01.01.2012.